Pētījums: Sabiedrības skatījumā aktuālākās drošības problēmas valstī ir korupcija, pandēmija un finanšu noziegumi
- Autors: LETA
Sabiedrības skatījumā aktuālākās drošības problēmas valstī ir korupcija, pandēmija un finanšu noziegumi, liecina Iekšlietu ministrijas (IeM) sadarbībā ar pētījumu uzņēmumu "Latvijas fakti" veiktā iedzīvotāju aptauja.
Iedzīvotāju ieskatā aktuālākās drošības problēmas valstī ir korupcija, kuru minēja 74% aptaujāto. 71% iedzīvotāju par aktuālu problēmu atzina arī Covid-19 pandēmiju, 70% - finanšu noziegumus, bet organizēto noziedzību un kibernoziedzību par aktuālu problēmu uzskata 66% iedzīvotāju.
Tāpat iedzīvotājus satrauc arī tādas drošības tēmas kā satiksmes drošība, cilvēku tirdzniecība un ekspluatācija, civilā aizsardzība dabas un cilvēku izraisītu katastrofu gadījumos, imigrantu vai bēgļu pieplūdums.
Runājot par mājokļa apkaimēm, 60% aptaujātos Latvijas iedzīvotājus satrauc bērnu drošība, 52% - zādzības, 51% narkotiku tirdzniecība. 50% aptaujātos satrauc arī iereibušas personas.
Vērtējot gatavību iespējamiem ārkārtas gadījumiem un nestandarta situācijām, aptaujas dalībnieku domas dalījās. Ārkārtas vai nestandarta situācijām ir daļēji gatava gandrīz puse jeb 47% aptaujāto. 28% aptaujātie savu gatavību iespējamiem ārkārtas gadījumiem un nestandarta situācijām vērtēja pozitīvi, minot sagatavotās rezerves. Nestandarta situācijām nav gatavi 25% aptaujāto.
Sabiedrības informēšanas un komunikācijas jomā aptaujātie Latvijas iedzīvotāji atzina, ka nozīmīgākie informācijas avoti par dažādiem drošības jautājumiem ir ziņu portāli. Informāciju par drošības tēmu ziņu portālos iegūst 53% iedzīvotāju, televīzijā - 44% aptaujāto, 35% - drošības dienestu sociālo tīklu kontos, bet 30% aptaujāto informāciju iegūst radio.
Saskaņā ar pētījuma rezultātiem 87% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka Latvija ir droša valsts dzīvošanai, kā arī sabiedrībai raksturīgs augsts uzticēšanās līmenis dažādām drošības iestādēm un pozitīvs to saskarsmes vērtējums. 70% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju kopumā uzticas Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei, Valsts robežsardzei. Dominējošā daļa iedzīvotāju uzticas arī Valsts policijai.
Savukārt lietotni "Mana drošība" atpazina puse aptaujas dalībnieku, to lejuplādējuši ir 3% respondentu, bet 51% aptaujāto atzina, ka viņiem nav informācijas par šo lietotni.
"Mūsu mērķis ir panākt, lai Latvija būtu starp piecām drošākajām valstīm Eiropā un lai sabiedrības uzticēšanās iekšlietu dienestiem turpinātu pieaugt. Mēs strādāsim pie tā, lai mūsu dienestos strādājošie sabiedrības acīs kļūtu arvien laipnāki un kompetentāki, tas ir mūsu standarts, uz ko virzāmies. Šīs aptaujas dati liecina, ka esam uz pareizā ceļa, jo sabiedrības uzticēšanās iekšlietu dienestiem ir augsta," norāda iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (KPV LV).
Aptauja veikta no 9.aprīļa līdz 19.aprīlim.